Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jordánsko - letoviska, destinace a lokality

Jordánsko, celým názvem Jordánské hášimovské království, je zemí, která má turistům rozhodně co nabídnout, přesto zůstává trochu stranou jejich zájmu. Zejména západní část země nabízí velké množství okouzlujících archeologických památek z nejrůznějších období dějin lidstva.

Jordánsko je převážně muslimská země rozkládající se na ploše 92 300 km² v oblasti Blízkého východu. Vzniklo odtržením od Palestiny v roce 1923, ale zcela nezávislým se stalo až v roce 1946. V současnosti je zemí se stabilní politickou situací, na čemž má velkou zásluhu již zesnulý král Husajn (1953 – 1999), který se důsledně snažil nastolit a udržovat mír v regionu. Také za to určitě velkou měrou může uvolněná a tolerantní interpretace islámu. Bezpečnostní situace v Jordánsku je velmi dobrá, kriminalita nízká a cestovatelům v zemi nehrozí žádné zvýšené riziko. Jordánsko je zkrátka vyspělou zemí a jakýmsi pevným bodem jinak neklidného Blízkého východu.

Místní obyvatelé jsou navíc velmi milí, srdeční, přátelští a pohostinní. Rádi zvou cizince k sobě domů, aby je mohli pohostit a ukázat, jak žijí. Není třeba v tom hledat žádný nekalý úmysl, ani úmysl prodat vám, jakožto turistovi, nějaké atraktivní zboží. Za nejvhodnější dobu pro návštěvu Jordánska je považováno jaro nebo podzim, kdy zde panuje příjemné počasí bez velkých veder a mrazivých zimních větrů. Nejstálejší příjemné počasí panuje po celý rok pouze na pobřeží Rudého moře a v Akabě.

Asi devět desetin území Jordánska pokrývá poušť a v důsledku toho se většina obyvatelstva (cca 3 miliony) soustřeďuje na severozápadě země, na plošině nad údolím Jordánu. Tam panuje svěží podnebí a jsou zde skvělé podmínky pro zemědělství. Jordánským údolím, které je součástí Velké příkopové propadliny, protéká řeka Jordán, po níž nese celá země jméno. Jižně od hlavního města Ammánu se již úrodné nížiny proměňují v rozsáhlou kamenitou poušť, která se rozprostírá až k Rudému moři. Právě tato oblast je turisticky velmi atraktivní, nejenže se zde nachází starodávné pouštní město Petra, ale také písečné vádí Rúm, které se stalo filmovou kulisou pro odvážné činy Lawrence z Arábie. Na jihu země se zvedá mohutné pohoří, s nejvyšší horou Džabal Ram měřící 1754 metrů nad mořem. 

Turisté, kteří do Jordánska zavítají, chtějí poznat nejen jeho přírodní krásy, ale také architektonické zajímavosti a kulturní památky. Za návštěvu jistě stojí moderní hlavní město Jordánska Ammán. To kromě několika pamětihodností nabízí také skvělé zázemí pro podnikání výletů do severozápadní části země. Přibližně hodinu jízdy z Ammánu se nachází místa jako arabská pevnost v Adžlúnu, římské rozvaliny v Džaraši, byzantské mozaiky v Mádabě nebo hora Nebó, ze které Mojžíš viděl zaslíbenou zemi. 

Kouzlo jižní části země ztělesňují křižácké hrady Kerak a Šóbak a samozřejmě také nejvýznamnější památka, skalní město Petra, které bylo v roce 1985 zapsáno na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Fantastické potápění a další vodní sporty si užijete v Rudém moři, kde můžete být ubytování v některém z luxusních hotelů v letovisku Akaba. Nezapomenutelným zážitkem je také koupel v Mrtvém moři, které je s nadmořskou „výškou“ – 409 metrů nejhlubší proláklinou světa. Fascinující pouštní scenérie nabízí vádí Rúm, antické památky zase města Jerash, Umm Qays a Pella. Věřící přitahují zase významná poutní a biblická místa, jako je Betánie, kde byl pokřtěn Ježíš Kristus, nebo pevnost Makareus, která je místem stětí Jana Křtitele. Turisticky přitažlivé jsou také mnohé aktivity, které je možné provozovat v poušti. Jde zejména o jízdu na velbloudech, nebo pěší turistika do vádí, která jsou plná datlových palem, osvěžujících pramenů s výhledem na nádherné skalní útvary.

Novodobé divy světa - Petra

Novodobé divy světa - Petra

Mezi nejpůsobivější archeologické památky světa patří bezesporu nabatejské skalní město Petra ukryté v jordánském Mojžíšově údolí. Zdejší úžasně zachovalé hrobky a chrámy vyhloubené do skal v minulosti tvořily součást vzkvétající metropole. V roce 1985 byla Petra zapsána na seznam UNESCO a v roce 2007 se stala novodobým divem světa.

celý článek

 

Jordánská Petra, Nabatejské království a Nabatejci

Jordánská Petra, Nabatejské království a Nabatejci

Petru v Jordánsku dnes známe jako jeden ze sedmi novodobých divů světa, místo zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO a oblíbený cíl turistů. Ještě v polovině 70. let 20. století však byla navštěvována málo.

celý článek

 

Pouštní krajina Vádí Rúm

Pouštní krajina Vádí Rúm

Pokud byste chtěli spatřit jednu z nejúžasnějších přírodních zajímavostí Středního východu, museli byste se vypravit do Jordánska, kde se nachází pouštní krajina Vádí Rúm (Wadi Rum. Najdete zde obří skalní věže, které byly větrem ošlehány do bizarních tvarů, mohutná pohoří, kaňony a působivé skalní mosty. Společnost návštěvníkům dělají beduíni se svými velbloudy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko