Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petra - informace o skalním městě

Bezesporu nejvyhledávanějším turistickým cílem v Jordánsku je impozantní skalní město Petra, které nejenže je pod ochranou organizace UNESCO, ale navíc bylo vyhlášeno jedním z novodobých divů světa. Prohlídka zdejších královských hrobek, nabatejských domů a dalších architektonických skvostů bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

Jordánsko, Petra

Skalní město Petra, které bylo založeno okolo roku 2500 před Kristem, se nachází v dokonale krytém místě v Mojžíšově údolí. Největšího rozkvětu se dočkalo během vlády Nabatejců, kteří Petru prohlásili za hlavní město. Petra totiž ležela na křižovatce mnoha obchodních cest a tak mohli z její polohy těžit. Hrobky a chrámy, které byly vyhloubeny do zdejších skal, tak byly součástí vzkvétající metropole. V Petře v dobách její největší slávy žilo 20 až 30 tisíc lidí.

V roce 106 našeho letopočtu bylo město dobyto Římany, kterým se obchodní úspěch Nabatejců nelíbil, a cítili se jím být ohroženi. Ve 4. století do oblasti dorazilo křesťanství, v 7. století islám a o pět století později ještě Křižáci. Veškerý dosavadní obchodní ruch se tak přesunul z pevniny na moře. V průběhu 4. a 8. století postihlo Petru ničivé zemětřesení a město tak bylo z velké části opuštěno. Nakonec bylo ve století čtrnáctém úplně zapomenuto.

Jordánsko, Petra

O znovuobjevení Petry se v roce 1812 zasloužil Švýcar Johann Ludwig Burckhardt. Tato jedinečná památka popisovaná jako "červenorůžové město staré jako polovina věků" se tak díky tomuto náruživému cestovateli a badateli po více než 500 letech opět odhalila světu. Objevení Petry však nebylo nijak jednoduché, Burckhard se musel vydávat za muslimského učence a v tomto převleku přesvědčil místního průvodce, aby jej dovedl k onomu ztracenému městu, protože by chtěl dát proroku Áronovi obětinu. Tato lest se mu nakonec vyplatila a Švýcar se stal prvním Evropanem, který skalní město spatřil. Až do konce první světové války byla Petra přístupná jen návštěvníkům z Evropy, kteří navíc museli mít s sebou doprovod ozbrojených stráží.

Od roku 1985 je tato unikátní památka zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO, dne 7. 7. 2007 se pak ještě zařadila mezi novodobých 7 divů světa. V současnosti je Petra jednou z nejnavštěvovanějších a nejznámějších památek Jordánska. Každý den do ní zavítá na 3 tisíce turistů. Díky své jedinečnosti bývá často využívána také americkými filmaři, natáčel se zde kupříkladu slavný dobrodružný film o Indiana Jonesovi, konkrétně díl "Indiana Jones a poslední křížová výprava".

Jordánsko, Petra

Petra byla vytesána do místy až stometrových skal, které mají unikátní narůžovělou barvu. Tato barva se v průběhu dne mění v závislosti na tom, jak vysoko je slunce – ráno jsou skály růžové, zatímco večer krvavě rudé. Jedinou přístupovou cestou do tohoto starověkého města je úzká, 1,5 km dlouhá a 3 až 10 metrů široká skalní soutěska nazývaná al-Sík. Samotná soutěska je jakousi galerií nabatejského umění pod širým nebem. Na skalách je možné si prohlédnout četné nápisy či malby božstev. Na jejím konci se před vámi otevře prostranství s nespočtem chrámů, klášterů a budov. Nejkrásnější stavbou Petry je chrám s názvem Pokladnice, který je datován do 1. století před naším letopočtem. Legenda praví, že právě zde má být schován poklad egyptských faraonů, ale ve skutečnosti je Pokladnice královskou hrobkou. Chrám má 43 metrů vysoké průčelí, které je navíc bohatě zdobené.

Jordánsko, Petra

Další významnou památkou jsou Královské hrobky (Vázová, Korintská a Palácová) na úpatí hory al-Chubta, někdy též Jabal Khubta. Jsou místy posledního odpočinku nejvýznamnějších obyvatel Petry, dodnes se neví, jestli jde o hrobky králů či královen. Největší je hrobka Palácová s honosným průčelím, která je podobná Neronovu domu v Římě. Vázová hrobka byla pojmenována podle malé vázy na svém vrcholku a Korintská hrobka, která je imitací Pokladnice již o svou původní krásu přišla. Byla totiž značně narušena erozí.

Stavby patřící ke skalnímu městu Petra byly v minulosti rozesety po celém údolí. V současnosti jsou zde k vidění jen zbytky hlavní třídy a několika budov. K vidění je křižácká pevnost al-Habis, posvátná brána se sloupy, pozůstatky Velkého a Malého chrámu, Chrám Okřídlených lvů, klášter Ed-Deir nebo Petrský kostel vyzdobený detailně propracovanými mozaikami. Petrská bazilika po dlouhá staletí uchovávala celkem 152 svitků, v nichž bylo možné se dočíst informace o tom, jak vypadal běžný život v Petře. Prvním chrámem postaveným v Petře byl pravděpodobně Kasr al-Bint z 1. století př. n. l. Z něj se však podařilo dochovat pouze některé zdi a schody ozdobené štukami a mramorovým obložením.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko