Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Akaba - informace o letovisku

Na pobřeží Akabského zálivu Rudého moře na jihu Jordánska, se nachází jediný jordánský přístav Akaba (Aqaba), který je zároveň i vyhlášeným turistickým letoviskem. O významu Akaby, jakožto obchodního přístavu, svědčí téměř nepřetržitý provoz nákladních aut, která odtud míří jak do hlavního města Ammánu, tak i opačným směrem po silnici Desert Highway.

Akaba, v níž žije okolo 65 tisíc obyvatel, se rozkládá nedaleko hranic s Izraelem a Saudskou Arábií. Tato oblast byla trvale osídlena již 3 000 let před Kristem a i v minulosti představovala Akaba významnou křižovatku na obchodních trasách. Říká se, že Akaba dnes leží poblíž biblického přístavu Esjon Geber, který nechal postavit sám král Šalamoun. Jeho existence však prozatím nebyla archeology potvrzena. Díky hlubinným sladkovodním pramenům se stala oblíbenou zastávkou pro obchodní karavany putující mezi faraonským Egyptem a středomořským pobřežím a Arábií. Během své existence se Akaba ocitla v područí mnoha vládců, od Nabatejců, přes Římany až po muslimy. 

Právě muslimové nechali vystavět severně od města opevněné město Ajla. To však bylo v minulosti mnohokrát poničeno silnými zemětřeseními. Po zemětřesení v roce 1068 a následném dobytí křižáky zůstala Ajla opuštěna. Vykopávky tohoto města dnes patří mezi velká turistická lákadla. Podařilo se zachovat poměrně velkou část základů hradeb, věže a řady domů. Akaba se může pochlubit dlouhou a bohatou minulostí a tedy i množstvím pozoruhodných archeologických památek. Kromě pozůstatků starobylého města Ajla pocházejícího z raného islámského období je možné ve městě obdivovat také další historické skvosty, mezi nimiž vyniká mamlúcká pevnost, nebo Saladínův hrad. Mamlúcká pevnost pochází z 16. století a najdeme ji uprostřed palem na La Cote Verde. Pevnost nese erb Hášimovců, který na ni byl přidán po dobytí zdejšího přístavu vojsky Lawrence z Arábie za 1. světové války. Po mnoho let sloužila tato pevnost také jako karavanseráj. 

Dnes se jižně od centra Akaby, v dostatečné vzdálenosti rušného přístavu, nachází sice malé, ale o to krásnější letovisko. Vyrostlo v místě, kde se v křišťálově čistých vodách nacházejí nádherné a nedotčené korálové útesy. Právě ony jsou tím hlavním lákadlem pro turisty a Akaba díky nim patří mezi jednu z nejlepších a nejvyhledávanějších potápěčských lokalit na světě. Milovníci potápění mohou ve vodách Rudého moře obdivovat nádherný podmořský život. Přibližně pětina ze zde žijících pestrobarevných ryb patří k endemickým druhům, to znamená, že je nenajdete nikde jinde na světě. Ve středisku se nachází několik prvotřídních potápěčských zařízení, které disponují nejmodernější výbavou. Využít můžete služeb zkušených instruktorů a přihlásit se na kurs potápění nebo se vydat na jedinečné podmořské safari.

Kromě potápění a šnorchlování je možné se zde věnovat samozřejmě ještě řadě jiných druhů vodních sportů, které jsou v parných letních dnes opravdu osvěžující. Nabízí se surfování, jízda na vodních skútrech nebo motorových člunech. Akabské nekonečné pláže jsou lemovány množstvím moderních hotelů, které poskytují ubytování a služby na úrovni. Za hotelovými komplexy se zvedají strmé hory, které jim vytváří opravdu impozantní pozadí. Město Akaba je proslulé svou pohostinností a pestrou nabídkou typických kaváren a restaurací. V nich můžete ochutnat tradiční arabská jídla připravovaná z ryb a darů moře. Za návštěvu v Akabě stojí také mořské akvárium, které opatruje nevýznamnější druhy flóry a fauny Akabského zálivu. K vidění jsou zde murény i smrtelně jedovatí odranci praví.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko