Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jordánsko - základní informace

Oficiální název: Jordánské hášimovské království
Hlavní město: Ammán
Počet obyvatel: 5,4 mil.
Rozloha: 91 861 km2
Měna: 1 jordánský dinár (JOD) = 1000 filsů
Úřední jazyk: arabština

Obyvatelstvo
Obyvatelstvo Jordánska je tvořeno z 98% Araby, kteří vyznávají islám. 80% z nich jsou sunnitští muslimové. Najdeme zde také křesťanskou menšinu. V zemi žije také mnoho palestinských uprchlíků, kteří žijí hlavně v uprchlických táborech. V Jordánsku je 91% gramotnost.

Ekonomika
Mezi nejdůležitější hospodářská odvětví patří těžba ropy, fosfátů a draselné soli. V malé míře se těží také měď, železná ruda, nikl a mramor. K zemědělství se využívá pouze 5% plochy země. Pěstuje se pšenice, ječmen, kukuřice, olivovník, zelenina, pomeranče, citróny, mandarinky a hrozny. V některých oblastech se provádí umělé zavlažování. Chová se skot, ovce, kozy a velbloudi. Hlavními exportními produkty jsou fosfáty, umělá hnojiva a zemědělské výrobky. Které putují zejména do USA, Indie, Iráku, Saudské Arábie, Indonésie a SAE.

Dějiny a kultura
V dávných dobách bylo Jordánsko osídleno Chetity, Egypťany, Izraelity, Babyloňany, Peršany, Řeky a Římany. Římská nadvláda byla ukončena muslimskými Araby v 7. století, kteří Jordánsko připojili ke své říši. Později se země ocitla pod osmanskou nadvládou, kde zůstala dlouhých 400 let až do konce první světové války. Roku 1920 se Jordánsko stalo mandátním územím Velké Británie. V roce 1945 vzniklo samostatné Jordánské království, ke kterému byl připojen Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma. Roku 1967 však o tuto část Jeruzaléma Jordánsko přišlo během války s Izraelem. Oficiálně se Jordánsko tohoto území zřeklo až roku 1988 a byl tak položen základ pro ukončení konfliktu na blízkém východě. Válečný stav s Izraelem byl ukončen roku 1994, kdy byla také podepsaná mírová smlouva.

Geografie
Jordánsko leží v oblasti Blízkého východu a sousedí s Irákem, Izraelem, Sýrií a Saudskou Arábií. Většina povrchu země je tvořena kamenitou pouští. Na západě země se zvedá hornatina dosahující výšky kolem 1000 metrů nad mořem. Ta poté klesá do mohutného Jordánského příkopu. Ve Východojordánské hornatině najdeme nejvyšší horu Jordánska – Džabal Ram měřící 1734 metrů. Jordánským údolím protéká řeka Jordán vlévající se do Mrtvého moře. V Jordánsku je subtropické podnebí.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko