Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mrtvé moře (Dead Sea)

Mrtvé moře rozkládající se mezi Izraelem, Západním břehem Jordánu a Jordánskem, se nachází 420 metrů pod hladinou oceánu. Je tak nejníže položeným místem na světě, které je navíc situováno v nejvyprahlejším a nejnehostinnějším regionu Svaté země. Mrtvé moře, které je téměř 10x slanější než Středozemní moře, není ve skutečnosti mořem, ale jezerem. 

Hlavním a jediným přítokem Mrtvého moře, které se rozkládá v Jordánském údolí, je řeka Jordán. Samotné Mrtvé moře je považováno za nejstarší a největší přírodní lázně na světě, již od starověku bylo využíváno k léčení, odpočinku a regeneraci organizmu. Jezero je dlouhé 75 km a jeho šířka se pohybuje mezi 6 až 16 kilometry. Jeho maximální naměřená hloubka je 380 metrů, ale bohužel hladina moře neustále klesá. Může za to neúměrné využívání řeky Jordánu, která ho napájí, k zemědělským účelům. Od počátku 20. století do dnešních dní kleslo jezero již o dvanáct metrů.

Jordánsko - Mrtvé moře

Nejenže se Mrtvé moře rozkládá na nejnižším bodě naší planety, je také nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Jeho salinita je 33,7%, čímž se řadí mezi nejslanější jezera světa. Díky vysoké salinitě nenabízí jezero vhodné podmínky pro život jakýchkoliv živočichů. Také proto získalo název Mrtvé moře. Voda je zde tak slaná, že není možné se v ní potopit a člověk se udrží na hladině i bez jakéhokoliv úsilí. Koupat se zde proto bez obav mohou i neplavci. Výhodou polohy Mrtvého moře je, že zde sluneční paprsky nejsou tak silné a jen tak snadno se nespálíte. 

Mezi další prvenství tohoto jezera patří fakt, že jde o vodní nádrž s největším podílem rozpuštěných minerálů na jednotku objemu. Obsah minerálů je údajně až 30% (v jiných mořích kolem 3,5%). Právě tyto minerály dělají sůl z Mrtvého moře tak jedinečnou a vhodnou pro léčení nejrůznějších kožních problémů. Unikátní složení vody Mrtvého moře pomáhá léčit vážná kožní onemocnění, jako je třeba lupénka. Léčivá není jen voda, ale také bahno, které je zdrojem obživy mnoha lázeňských řetězců, které kolem pobřeží vyrostly. 

Jordánsko - Mrtvé moře

Okolí Mrtvého moře je tvořeno pouští, klima je zde proto po celý rok velmi horké a suché. Teploty během letních měsíců stoupají až k 50 stupňům Celsia. Ubytování poskytují četné hotely, najdete zde jak levné, tak samozřejmě i luxusní ubytovací kapacity s léčebnými programy. V okolí Mrtvého moře je spousta zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Například Kumrán, kde byly nalezeny starověké pergamenové svitky, pouštní palác Quseir Amra, pevnost Masada, která shlíží z vrcholku hory na Mrtvé moře, vykopávky starověké vesnice Kafarnaum nebo přírodní rezervace Vádí al-Mujíb, která je útočištěm pro divokou zvěř. Při cestě do Negevské pouště můžete navštívit města Haluza, Mamshit, Avdat a Shivta, která leží na tzv. „cestě kadidla“. Turisticky přitažlivé jsou také lázně Ejn Gedi, které jsou lemovány kilometr dlouhou pláží, lázně Ejn Bokek nebo letovisko Neve Zohar.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko