Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jordánsko - Jordánské hášimovské království

Jordánsko, oficiálním názvem Jordánské hášimovské království, je stát v oblasti Blízkého východu. Jordánské království leží v jihozápadní Asii - jeho jihozápadní cíp se dotýká Rudého moře. Jordánsko sousedí na severu se Sýrií, na severovýchodě s Irákem, na východě a na jihu se Saúdskou Arábií a na západě s Izraelem.

Jordánsko je země, kde se vyplatí dát přednost objevování před poleháváním na pláži, protože v něm najdete skutečné unikáty.

Jordánsko je tajemné skalní sídlo Nabatejců a marťanské scenérie Wadi Rum (Vádí Ram). Jsou to také římské památky Džeraše, křižácké hrady, olejovitě klidná hladina Mrtvého moře a také tradice beduínské společnosti nebo moderní Ammán. Oblast Ammánu byla sice osídlena už před více než 5000 lety, ale největší rozmach nastal teprve ve 20. století, kdy vznikl dnešní státní útvar Jordánsko. Ammán je místem, které dobře charakterizuje dnešní Blízký východ.

Určitě navštívíte slavné skalní město Petra a samozřejmě se musíte vykoupat v Mrtvém moři – stačí si jen lehnout na vodu. Zapomeňte na plavání, nepotopíte se a nešlápnete ani na žádného mořského živočicha. Žije tu totiž jen pár bakterií a jeden druh řas.

Mrtvé moře je považováno za nejnižší bod na zemi. Leží 400 metrů pod hladinou moře. Je vyhledávaným místem především díky bohatému výskytu minerálů a především má obrovské léčivé účinky na organismus a jeho voda působí blahodárně při léčení různých onemocnění.

Pouštní oblast Wadi Rum je právem považovaná za jednu z hlavních turistických atrakcí v Jordánsku. Vádí Rum je jednou z nejzajímavějších pouštních scenérií na světě. Jde o bizarní krajinu protkanou nesčetnými kaňony a skalními oblouky. Na strmých skalních stěnách lze objevit starověké kresby a nápisy. Návštěvníci mají možnost projížďky džípem do nitra pouště.

Starodávné město Petra je vytesané do růžových pískovcových skal a vede k němu asi 1 km dlouhá soutěska (Siq), kterou obklopují 200 metrů vysoké stěny. Na konci soutěsky se nachází náměstí s pokladnicí z 1. – 2. století př. n. l. Při procházce impozantním městem lze obdivovat architektonické skvosty, nabatejské domy, stovky budov, hrobky, síně, chrámy, klenuté brány, skály s malbami, otevřený amfiteátr s 3 000 místy, klášter, Velký chrám, muzeum, byzantský kostel.

Objevte také krásy starodávných pouštních kostelů, které vypovídají o dávné a bohaté historii a je dokladem fascinujícího období Jordánska. K nejznámějším patří chrám Qusair Anna, jeden z nejzachovalejších kostelů, který byl pro svoji výjimečnou hodnotu zapsán do seznamu chráněných památek pod ochranou UNESCA. Interiér je vyzdoben překrásnými barevnými freskami a mozaikami.

V souvislosti s křesťanstvím je Madaba známá především svými mozaikami, umístěných většinou v kostelech. Pravděpodobně nejznámější z nich je světově proslulá Mozaiková mapa, znázorňující Svatou zemi a okolí. Zpráva o jejím objevení se rozšířila roku 1897, od kdy je region prakticky nepřetržitě místem archeologických vykopávek. Jako Medeba je Madaba zmíněna i v Bibli a kousek odsud stojí hora Nebo, místo kde zemřel Mojžíš.

Přes napětí v regionu je bezpečnostní situace v Jordánsku velmi dobrá, kriminalita velmi nízká a případným cestovatelům nehrozí žádné zvýšené riziko. Pohostinnost je základním kamenem arabského životního stylu. Pro jordánské rodiny, zvláště pokud žijí na samotě, je běžné pozvat cizince k sobě domů. Kamkoli v Jordánsku zavítáte, uslyšíte větu „Buďte vítáni“ a budete často zváni na šálek čaje. Nenechte si ujít místní speciality – šavarmu, falafel, hummus nebo foul.

Návštěvu naplánujte na březen či duben, protože zde bude kolem pětadvaceti stupňů. V zimě je chladněji (ve vnitrozemí 15°C, na pobřeží kolem dvaceti). V létě bývá neúnosné vedro, letní slunce je zde velmi žhavé. Pokud se návštěvníkům podaří vypátrat výhodný last minute, dostanou se kromě Jordánska třeba i do Sýrie nebo do Izraele.

Autor: Alexandra Rohanová

Článek byl zobrazen 5 057 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko